Fakta om Sunniva Gylver

: Portrett av Sunniva Gylver i Oslo domkirke som nytilsatt biskop, 6. desember 2024.
Oslo, 6. desember 2024. Sunniva Gylver portrettert i Oslo domkirke i forbindelse med hennes innsettelse som biskop. I tillegg til henne deltok kirkerådsleder Harald Hegstad, preses Olav Fykse Tveit og bispedømmerådsleder Gard Sandaker-Nielsen. Foto: Thomas Fure / NTB. (Foto: Thomas Fure / NTB)

Fakta: Sunniva Gylver, prest i Oslo i over 30 år, blir ny biskop i Oslo bispedømme. Hun vigsles til biskop 23. februar 2025.

Kirkerådet har tilsatt Sunniva Gylver som ny biskop i Oslo bispedømme. Hun kommer fra stillingen som sogneprest i Fagerborg kirke.

* Gylver er født 7. januar 1967 i Danmark av dansk-norske foreldre og oppvokst i Oslo.

* Utdannet luthersk prest i Den norske kirke og har vært menighetsprest i Oslo i over 30 år.

* Tilsatt som ny biskop i Oslo bispedømme av Kirkerådet 5. desember 2024, og skal vigsles til biskop 23. februar 2025 i en seremoni i Oslo domkirke, trolig med kong Harald til stede.

* Har erfaring som menighetsprest, studentprest og som programleder i livssynsserier på NRK og i TV 2.

* Rost for å formidle kristen tro på en engasjerende og forståelig måte, både i kirken og i offentligheten, og har blant annet skrevet flere bøker.

Kilde: NTB

Les mer på våre temasider: